10 worków śmieci zebranych nad Jeziorem Rożnowskim. Być może to niewiele, ale zostały zebrane tylko na niewielkim odcinku brzegu jeziora w pobliżu nowego terenu rekreacyjnego oraz ronda w Bartkowej – Posadowej 🙁 Co znaleźliśmy? Tradycyjnie dominowały szklane butelki, puszki, plastikowe opakowania po produktach spożywczych i detergentach oraz materiały budowalne 🙁
Za nami drugie sprzątania w ramach jesiennej edycji akcji „Dbam o Sądeckie 2024”. W tym roku organizujemy ją pod patronatem ogólnopolskiej inicjatywy podróżnika i ekologa Dominik Dobrowolski pod hasłem Akcja Czysta Wisł.
Podobne spacery odbywają się na obszarze całego dorzecza Wisły, które zajmuje 2/3 Polski. Potoki, rzeki i jeziora sprzątają setki wolontariuszy w całym kraju. W niedzielę, 8 września my również dorzuciliśmy swoją cegiełkę do tej inicjatywy. W sprzątaniu wzięło udział 38 osób, które przyjechały z różnych zakątków Sądecczyzny. Wspólnie zebraliśmy 10 worków śmieci. Po akcji zapaliliśmy ognisko i piekliśmy kiełbaski, a także degustowaliśmy ciasta i inne smakołyki przygotowane przez naszych wolontariuszy.
Za pomoc w organizacji sprzątania dziękujemy Gmina Gródek nad Dunajce, wójtowi Jarosław Bazia oraz firmie PMP Style Sp z oo
Kolejna wycieczka w niedzielę, 15 września - szczegóły wkrótce na naszym profilu 😉 Dołącz do nas i zrób coś dobrego 🙂
#AkcjaCzystaWisł #mniejplastiku #dbamosadeckie
... Zobacz więcejZobacz mniej
- Likes: 22
- Shares: 11
- Comments: 6
Dzisiejsza wycieczka była super, uwielbiam te nasze spotkania 😍
Fajnie było 🤝🏼
Brawo Wy! 🙂
Ja Wam Dziękuje !
Brawo 👏💪
Przed nami druga aktywna niedziela w ramach jesiennej edycji akcji „Dbam o Sądeckie 2024”! 8 września zapraszamy na sprzątanie brzegu Jeziora Rożnowskiego w miejscowości Bartkowa - Posadowa. Troszeczkę poruszamy się dla naszego zdrowia, troszeczkę pozbieramy śmieciorów i troszeczkę odpoczniemy przy ognisku ☺️
Tegoroczna jesienna edycja akcji „Dbam o Sądeckie 2024” odbywa się w ramach ogólnopolskiej inicjatywy podróżnika i ekologa Dominik Dobrowolski pod hasłem Akcja Czysta Wisł, a także pod patronatem Wójta Gmina Gródek nad Dunajce Jarosław Bazia.
Dlaczego walczymy ze śmieciorami i zachęcamy ludzi do dbania o środowisko? PONIEWAŻ z roku na rok rośnie liczba produkowanych odpadów zarówno przez firmy, jak i osoby prywatne. Niestety nie wszystkie trafiają na wysypisko i są odpowiednio segregowane. Wiele z nich ląduje na dzikich wysypiskach, są składowane w lasach, bezprawnie wrzucane do rzek, jezior czy innych zbiorników wodnych. Proces rozkładu jest tak długi, że konsekwencje zaśmiecenia naszego środowiska będą odczuwalne dla kolejnych pokoleń.
Dołącz do nas i zrób coś dobrego 🙂
Spotykamy się o godzinie 11:00 na parkingu przy tężni solankowej w Bartkowej - Posadowej. Zapewniamy worki na śmieci, rękawiczki i poczęstunek przy grillu. Prosimy o zabranie dobrego humoru, dobrych butów i odpowiedniego stroju. Podczas wyprawy każdy z uczestników odpowiada za własne bezpieczeństwo i zgadza się na publikowanie wizerunku na zdjęciach w mediach i portalach społecznościowych Stowarzyszenia.
Na plakacie fotki ze sprzątania Popradu w Piwnicznej, które się odbyło 1 września 🙂
#AkcjaCzystaWisł #mniejplastiku #dbamosadeckie
... Zobacz więcejZobacz mniej
Do zobaczenia! ❤️
Super...🌻
Zebraliśmy 6 worków śmieci, a także znaleźliśmy jedną oponę, materac, deskę do prasowania i legowisko dla psa 😟 1 września w Miasto i Gmina Piwniczna-Zdró rozpoczęliśmy jesienną edycję akcji „Dbam o Sądeckie 2024”, którą organizujemy w ramach ogólnopolskiej inicjatywy podróżnika i ekologa Dominik Dobrowolski pod hasłem Akcja Czysta Wisł. Cieszymy się, że możemy być częścią tak ogromnego przedsięwzięcia, którego celem jest ochrona królowej polskich rzek oraz jej dopływów 💪
W niedzielnym spacerze wzięło udział 45 osób. Maszerowaliśmy wzdłuż lewego i prawego brzegu Popradu na wysokości terenu rekreacyjnego Nakło. Wspólnie zebraliśmy 6 worków śmieci. Były to głównie puszki i butelki po napojach, plastikowe opakowania po produktach spożywczych i detergentach oraz materiały budowalne. Znaleźliśmy także materac, zniszczoną deskę do prasowania, czy oponę, którą ciężko było przenieść, ponieważ częściowo zalana była betonem. W sprzątaniu osobiście pomagał nam Tomasz Michałowski- Burmistrz Piwnicznej-Zdroj wraz z córkami. Wspierał nas także Dominik Dobrowolski, który przyjechał z dalekiego Wrocławia. Po akcji zapaliliśmy ognisko i piekliśmy kiełbaski, a także degustowaliśmy ciasta i inne smakołyki przygotowane przez naszych wolontariuszy. Dzieci mogły natomiast miło spędzić czas podczas zabaw ze Studiem Portafortuna Animacje dla Dzieci - Obsługa impre. Za pomoc w organizacji sprzątania dziękujemy Urzędowi Miasta i Gminy Piwniczna - Zdrój oraz firmie PMP Style Sp z oo. Kolejna wycieczka w niedzielę, 8 września. Wówczas wybierzemy się nad Jezioro Rożnowskie – szczegóły wkrótce 😉
Śmieci trafiły na wysypisko, a my przypominamy – śmieciory zawsze powinny trafiać posegregowane do odpowiednich pojemników. Dbajmy o naszą wspólną przestrzeń, nie zanieczyszczajmy rzek i chrońmy środowisko dla przyszłych pokoleń.
#AkcjaCzystaWisł #mniejplastiku #dbamosadeckie
... Zobacz więcejZobacz mniej
O, i takie akcje mi się podobają. 🙂 Super ekipa, pyszne ciasto, kawa, herbatka, kiełbaski, pyszne przetwory no i pogoda, i to jaka. Brawa dla Wyznaczamy Nowe Kierunki i wszystkich uczestniczek i uczestników. Akcja Czysta Wisła na Popradzie wyszła rewelacyjnie. #RzekiNasŁączą
Brawa dla Wyznaczamy nowe kierunki i dla wszystkich, którzy wzięli udział. Super kolejna akcja🐸🦎🌿☘🍀👍
Brawo Piwniczna, brawo Nowe Kierunki. Wisła jest wam bardzo wdzięczna 🙂
Super 💚🐽💚 Brawo ‼️🐸🐟☘️🌿🌱🍀🐽 Działamy dla wspólnego dobra 👍 🐽❤️
Jezioro Rożnowskie chętnie się przyłącze 🙂
Brawo.....
Nie siedź w domu, ruszaj z nami posprzątać brzeg Popradu! W najbliższą niedzielę, 1 września zapraszamy na spacer po terenie rekreacyjno-wypoczynkowym Nakło w Miasto i Gmina Piwniczna-Zdró. Razem zrobimy dobry uczynek dla przyrody i miło spędzimy czas - po spacerze zapraszamy na grilla, a dzieci na zabawy ze Studiem Animacji Portafortuna Animacje dla Dzieci - Obsługa impre 😁
Tegoroczna jesienna edycja akcji „Dbam o Sądeckie 2024” odbywa się w ramach ogólnopolskiej inicjatywy podróżnika i ekologa Dominik Dobrowolski pod hasłem Akcja Czysta Wisł, a także pod patronatem Tomasz Michałowski- Burmistrz Piwnicznej-Zdroj.
Podczas kilku wrześniowych wycieczek chcemy zebrać nieco śmieci z brzegów naszych sądeckich rzek i jeziora Rożnowskiego. Na początek Poprad, którego źródło bije w słowackiej części Tatr Wysokich. Rzeka ma długość 167 kilometrów, z czego ponad 100 kilometrów przepływa przez Słowację. Nieco ponad 31 kilometrów stanowi granicę polsko-słowacką, a 30 kilometrów i 700 metrów leży w Polsce. W górnym i środkowym biegu rzeka tworzy kilka przełomów, z których wykorzystany turystycznie jest przełom między Piwniczną, a Rytrem.
Spotykamy się o godzinie 11:00 na parkingu przy pumptracku na Nakle. Zapewniamy worki na śmieci, rękawiczki i poczęstunek przy grillu. Prosimy o zabranie dobrego humoru, dobrych butów i odpowiedniego stroju. Podczas wyprawy każdy z uczestników odpowiada za własne bezpieczeństwo i zgadza się na publikowanie wizerunku na zdjęciach w mediach i portalach społecznościowych Stowarzyszenia.
#AkcjaCzystaWisł #mniejplastiku #dbamosadeckie
... Zobacz więcejZobacz mniej
Brawo Wyznaczamy Nowe Kierunki !
Już nie mogę się doczekać ☺️🥰
Brawo 👏 ‼️ 🐽🐽🐽🤩 EcoŚwinki-Świniarsko, biorą udział w AKCJA : Ogarnij Dunajec! Łączy nas wspólny cel ‼️🐽🥰💚🤗
Super inicjatywa, jak zwykle ❤️
No nareszcie się doczekałam ❤️🤪
Gotowa do działania ☺️
Plecak spakowany 👍
Ptasie „dworki” zawisły na drzewach w parku dworskim w Korzennej‼ Ozdobne budki powiesiliśmy w sobotę, 25 maja w ramach akcji „Jestem na pTAK”. Już po raz drugi w ten sposób promujemy ochronę ptaków w naszym regionie.
Montażowi budek towarzyszyły warsztaty ekologiczne, które z dziećmi przeprowadziła Baba z gó, czyli Zuzanna Długos – przewodnik i edukator przyrodniczy. Uczestnicy zajęć nie tylko malowali ptaki, ale także uczyli rozpoznawać się ich głosy. Dowiedzieli się również, że ptaki warto chronić, ponieważ pomagają walczyć ludziom z uciążliwymi owadami np. komarami, a odżywiając się resztkami jedzenia, spełniają funkcję sanitarną. Poza tym ptaki swoim śpiewem umilają nam życie.
Zachęcamy do wieszania budek dla ptaków. Najlepiej montować je na wysokości około trzech metrów. Ważne jest też to, aby budki nie były wystawione na działanie silnego światła słonecznego, ponieważ podczas upałów może to doprowadzić do śmierci piskląt z przegrzania. Dlatego preferowane kierunki wieszania budek to południowy wschód, północny zachód i północ.
W ubiegłym roku artystycznie wykonane budki lęgowe dla ptaków zamontowaliśmy w Parku Miejskim w Starym Sączu. W tym roku dzięki wsparciu ekologa i podróżnika Dominik Dobrowolski zakupiliśmy piękne budki w stylu „dworskim” i zdecydowaliśmy, że zawisną obok dworku w Korzennej. Mamy nadzieję, że domki spodobają się ptakom i będą im długo służyć, a u spacerowiczów będą wywoływać uśmiech na twarzy. 😁
Dziękujemy za pomoc Dominikowi Dobrowolskiemu, a także władzom Gmina Korzenna Panu Wójtowi Leszkowi Skowronowi za pomoc w organizacji akcji.
Fot. Damian Radziak - Elescir Fotografia
... Zobacz więcejZobacz mniej
Cudosobota w otoczeniu dworków, również dla ptakow
piękne😍
Piękne miejsce 🥰
Park Dworski w Korzennej to kolejne miejsce, gdzie zawisną ozdobne budki lęgowe w ramach naszego projektu „Jestem na pTAK”! Zapraszamy na wieszanie domków w stylu dworskim już w sobotę, 25 maja o godzinie 10:00. Akcja połączona będzie z warsztatami ekologicznymi „Chrońmy ptaki”, które poprowadzi Baba z gó , czyli Zuzanna Długos , przewodnik i edukator przyrodniczy.
Ptaki to nasi skrzydlaci przyjaciele. Tępią szkodniki i zjadają owady, które mogą wyrządzać szkody w ogrodach i kwiatostanach. Rozsiewają także wiele gatunków krzewów i drzew, a w czasie spacerów po parkach i lasach, umilają nam czas swoim śpiewem. Dlatego już od ubiegłego roku promujemy montowanie budek lęgowych dla ptaków i sami je montujemy 🙂 i to nie byle jakie, bo ekskluzywne 😁 Dla ptaków to bez różnicy, w jakiej budce zamieszkają, ale czasem warto nacieszyć oko małym dziełem sztuki i to ręcznej roboty 😉
W ubiegłym roku w Parku Miejskim w Starym Sączu zawisły nieco ekstrawaganckie budki, a w tym roku w Parku Dworskim w Korzennej zawisną prawdziwe ptasie dworki. Zapraszamy do udziału w warsztatach 🙂
Patronat honorowy nad akcją objął Leszek Skowron Wójt Gminy Korzenna
... Zobacz więcejZobacz mniej
Piękne😍sama bym w takim zamieszkała 😁
Cudne mini domeczki🤩
Do zobaczenia 👍
Zwiedzanie zabytkowej świątyni, rozwiązywanie historycznego quizu, sprzątanie szlaku i wspólne ognisko! Tak upłynęła sobota (18 maja) uczestnikom kolejnej wycieczki w ramach czwartej edycji akcji „Dbam o Sądeckie”. Tym razem zabraliśmy miłośników Sądecczyzny do Muszynki niedaleko Tylicza.
W pierwszej kolejności nasza przewodnik Zuzanna Długos, czyli Baba z gó zabrała nas na zawiedzenie dawnej grekokatolickiej cerkwi. Świątynia została wzniesiona w XVIII wieku i po wysiedleniu Łemków od 1947 roku jest to miejscem modlitwy katolików. Następnie powędrowaliśmy i posprzątaliśmy Szlak Konfederatów Barskich. Trasa otacza dawny obóz konfederatów, w którym dwukrotnie gościł Kazimierz Pułaski. Ciekawostki historyczne związane z tym miejscem poznawaliśmy dzięki rozwiązywaniu zagadek w ramach questu. Podczas wędrówki zebraliśmy niespełna jeden worek śmieci, co nas bardzo ucieszyło 🙂 Na koniec udaliśmy się do Śwarnego Szałasu, gdzie dzięki uprzejmości Janusz Benia Kieblesz mogliśmy zorganizować ognisko. Dziękujemy za gościnę ❤️
Dziękujemy wszystkim za udział w wycieczce😍
Dziękujemy również ❤️
Gminie Krynica-Zdrój Moja Krynica i firmie PMP Style Sp z oo za pomoc w organizacji wycieczki
oraz Naturalna Woda Mineralna Piwniczanka za zapewnienie wody dla uczestników wycieczki.
Kolejne nasze akcje wkrótce. Zachęcamy do śledzenia naszego profilu.
Fot. Damian Radziak / Elescir Fotografia
... Zobacz więcejZobacz mniej
Czas na drugą wycieczkę w ramach akcji „Dbam o Sądeckiej 2024”. Tym razem zapraszamy w sobotę 18 maja do Muszynki!
Niewielka miejscowość Muszynka koło Tylicza w XVIII wieku była miejscem ważnych wydarzeń historycznych. To właśnie tam konfederaci barscy stawili znaczący opór żołnierzom króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i popierającym go wojskom rosyjskim. Głównym punktem oporu był obóz, który powstał wczesną wiosną 1769 roku na grzbiecie góry Jawor. Obóz był największym obozem konfederackim na Sądecczyźnie, a przez pewien okres był centralnym ośrodkiem administracyjno – gospodarczym konfederacji. W obozie dwukrotnie gościł Kazimierz Pułaski. W 1963 roku utworzono rezerwat przyrodniczo-historyczny „Okopy Konfederatów Barskich”, a w 2015 roku wytyczony został Szlak Konfederatów Barskich wokół dawnego obozu i właśnie tę trasę posprzątamy 18 maja. Naszą przewodniczką będzie Zuzanna Długos, słynna Baba z gó, z którą rozwiążmy wspólnie historyczny quest, a wcześniej zwiedzimy zabytkowy kościół w Muszynce.
Tym razem wspiera nas Gmina Moja Krynica, Firma PMP Style Sp z oo oraz Naturalna Woda Mineralna Piwniczanka, która zapewnia uczestnikom wycieczki wodę mineralną. Po wycieczce udamy się do Śwarnego Szałasu, gdzie dzięki uprzejmości Janusz Benia Kieblesz wspólnie będziemy piec kiełbaski na ognisku. Dziękujemy za pomoc ❤️
Plan wycieczki
10:00 – zbiórka na parkingu kościoła w Muszynce
10.15 – zwiedzanie zabytkowego kościoła
10.40 – przejście Szlaku Konfederatów Barskich
13.00 – ognisko
Szczegółowe informacje na stronie internetowej dbamosadeckie.pl/
Stowarzyszenie Wyznaczamy Nowe Kierunki, jako organizator akcji „Dbam o Sądeckie” zastrzega, że w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, termin wyprawy może ulec zmianie. Zgłoszenia na wycieczkę przyjmowane są przez profil Stowarzyszenia na Facebooku. Wszystkim uczestnikom zapewnimy worki na śmieci, rękawiczki i wyżywienie. Prosimy o zabranie dobrego humoru, odpowiednich butów i stroju. Podczas wyprawy każdy z uczestników odpowiada za własne bezpieczeństwo i zgadza się na publikowanie wizerunku na zdjęciach w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych Stowarzyszenia.
... Zobacz więcejZobacz mniej
Najpierw zwiedziliśmy zabytkowy kościół w Tropiu, a następnie posprzątaliśmy trasę prowadzącą do źródełka św. Świerada. W niedzielę, 5 maja zainaugurowaliśmy czwartą edycję akcji „Dbam o Sądeckie” 😊
To była piękna niedziela. Na miejsce zbiórki stawiło się blisko 50 osób. W pierwszej kolejności nasza przewodniczka Zuzanna Długos, czyli Baba z gó oprowadziła wszystkich po zabytkowym kościółku św. Świerada, którego początki sięgają XI wieku. To jedna z najstarszych świątyń w naszym kraju. Po zwiedzaniu ruszyliśmy na szlak. Trasa była bardzo krótka – przeszliśmy do dawnego cmentarza cholerycznego, odwiedziliśmy symboliczną pustelnię św. Świerada, a następnie dotarliśmy do źródełka, z którego sam św. Świerad miał czerpać wodę. Na koniec wróciliśmy na miejsce zbiórki, gdzie rozpaliliśmy ognisko. Podczas wędrówki zebraliśmy dwa worki śmierci, a także znaleźliśmy stare okno. Wszystkie śmieci trafiły na wysypisko.
Dziękujemy wszystkim za udział w wycieczce😍
Dziękujemy ❤️
Gmina Gródek nad Dunajce za odbiór śmieci
Firmie PMP Style Sp z oo za pomoc w organizacji wycieczki
Naturalna Woda Mineralna Piwniczanka za zapewnienie wody dla uczestników wycieczki.
Kolejna wyprawa w sobotę, 18 maja. Tego dnia planujemy posprzątać Szlak Konfederatów Barskich w Muszynce. Zapraszamy😉
Szczegółowe informacje na stronie internetowej
dbamosadeckie.pl/
... Zobacz więcejZobacz mniej
Kolejna cudoniedziela!! Bardzo Wam dziękuję
Cudownie spędzony czas ❤️😊
Jak zwykle było super 😍
Było inspirująco i przepięknie!
dziękuję Wam za to niedzielne przedpołudnie 🙂
Brawo 👏 👏👏
Jeśli nie macie jeszcze planów na ostatni dzień długiego majowego weekendu, zapraszamy na wycieczkę do Tropia w ramach akcji "Dbam o Sądeckie".
Tropie to miejscowość, którą często nazywa się kolebką chrześcijaństwa na Sądecczyźnie i w Małopolsce. To w związku z postacią pustelnika św. Świerada, mnicha benedyktyńskiego, który na początku XI wieku osiedlił się w pobliżu zamku Tropsztyn i szerzył chrześcijaństwo na tych ziemiach. Wspierał go w tym jego uczeń św. Benedykt. Kilka lat po ich śmierci ok. 1045 roku król Kazimierz Odnowiciel ufundował budowę kościoła. Według tradycji powstał on w miejscu, gdzie znajdowała się pustelnia św. Świerada. Świątynia została poświęcona ok. 1073 roku przez świętego Stanisława Męczennika i do dziś znajduje się w Tropiu. To jedna z najstarszych budowli sakralnych w Polsce. Co roku kościół odwiedzają setki wiernych i turystów. Do Tropia przyciąga nie tylko zabytkowy kościół, ale także piękne widoki na jezioro Rożnowskie oraz urokliwa ścieżka do źródełka, z którego wodę miał czerpać sam św. Świerad. W ramach tegorocznej edycji akcji „Dbam o Sądeckie” właśnie tę trasę posprzątamy 5 maja. Naszą przewodniczką będzie Zuzanna Długosz, słynna Baba z gór.
W tym roku wspiera nas Gmina Gródek nad Dunajcem, firma PMP Style Sp z oo oraz Naturalna Woda Mineralna Piwniczanka, która zapewnia uczestnikom wycieczki wodę mineralną. Dziękujemy ❤️
Plan wycieczki
9.15 – zbiórka na parkingu kościoła w Tropiu
9.30 – 10.15 – zwiedzanie zabytkowego kościoła
10.30 – 12.30 – przejście do pustelni św. Świerada
13.00 – ognisko
Osoby zainteresowane uczestnictwem we mszy świętej w kościele pw. Świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta informuje, że msza odprawiana jest o godzinie 8:00 rano.
Szczegółowe informacje na stronie internetowej dbamosadeckie.pl/
Stowarzyszenie Wyznaczamy Nowe Kierunki, jako organizator akcji „Dbam o Sądeckie” zastrzega, że w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, termin wyprawy może ulec zmianie. Zgłoszenia na wycieczkę przyjmowane są przez profil Stowarzyszenia na Facebooku. Wszystkim uczestnikom zapewnimy worki na śmieci, rękawiczki i wyżywienie. Prosimy o zabranie dobrego humoru, odpowiednich butów i stroju. Podczas wyprawy każdy z uczestników odpowiada za własne bezpieczeństwo i zgadza się na publikowanie wizerunku na zdjęciach w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych Stowarzyszenia.
... Zobacz więcejZobacz mniej
Będę
Będziemy 💪🏻❤️🔥
Niestety nie mogę być 😔