O akcji

Wspólne przemierzanie szlaków Beskidu Niskiego i Beskidu Sądeckiego, odkrywanie ciekawostek przyrodniczych, a także troska o środowisko – to cele, które przyświecają akcji „Dbam o Sądeckie” Fundacji Nowe Kierunki.

Wiosną 2021 roku zorganizujemy pięć górskich wypraw w różne rejony Powiatu Nowosądeckiego. Zamierzamy wyruszyć na: Jaworze (gmina Grybów), Polanę Jaworynki (gmina Łabowa), Halę Łabowską (gmina Łabowa), Radziejową (gmina Rytro) i Przehybę (gmina Stary Sącz). Podczas każdego ze spacerów, mieszkańcy Powiatu Nowosądeckiego, którzy zgłoszą się do udziału w wycieczkach, będą nie tylko wspólnie podziwiać piękno przyrody, ale także zbierać śmieci pozostawione w górach przez nieodpowiedzialnych turystów. Chcemy uwrażliwić mieszkańców naszego regionu na ten problem. Pomoże w tym szeroko zakrojona promocja akcji w mediach lokalnych oraz film nagrany podczas wypraw z udziałem uczestników i przewodnika. Chcemy też pomóc przyrodzie – większość śmieci pozostawionych w lasach rozkłada się przez setki lat. Odpady stanowią też zagrożenia dla życia dzikich zwierząt. Zebrane śmieci zostaną przewiezione w miejsca wskazane przez Nadleśnictwa.

Chodzi nam również o promowanie wspólnych rodzinnych spacerów po szlakach turystycznych Powiatu Nowosądeckiego oraz promocję marki #Sądeckie. Każda wycieczka zakończy się spotkaniem przy grillu. Przy ognisku przewodnik opowie o ciekawostkach związanych z danym szlakiem, o faunie i florze występującej w naszym regionie oraz zdradzi, jak dbać o środowisko i dlaczego należy zawsze zabierać ze sobą śmieci z gór. Naszym przewodnikiem będzie Zuzanna Długosz, znana jako Baba z Gór.

Liczmy, że po zrealizowaniu akcji, szlaki Beskidu Niskiego i Beskidu Sądeckiego będą nieco czystsze. Mamy też nadzieję, że turyści zaczną dbać o środowisko naturalne i zabierać ze sobą śmieci zamiast porzucać je w górach.

Zadanie realizowane w ramach konkursu “Kocham SĄDECKIE” przy wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego.

Więcej informacji o działalności naszej Fundacji znajdziecie na stronie internetowej nowekierunki.org

Organizator:

Współorganizator:

Partnerzy: