O akcji

Wspólne wędrowanie po zakątkach Powiatu Nowosądeckiego, odkrywanie ciekawostek przyrodniczych, a także troska o środowisko – to cele, które przyświecają akcji „Dbam o Sądeckie” Fundacji Nowe Kierunki.

Akcja rozpoczęliśmy wiosną 2021 roku, kiedy zorganizowaliśmy pięć górskich wypraw w różne rejony Beskidu Niskiego i Sądeckiego. Zdobyliśmy wówczas: Jaworze (gmina Grybów), Polanę Jaworynki (gmina Łabowa), Halę Łabowską (gmina Łabowa), Radziejową (gmina Rytro) i Przehybę (gmina Stary Sącz). Podczas każdego ze spacerów osoby, które zgłosiły się do udziału w wycieczkach, nie tylko wspólnie podziwiały piękno przyrody, ale także zbierały śmieci pozostawione w górach przez nieodpowiedzialnych turystów. Głównym bowiem celem akcji jest uwrażliwienie mieszkańców naszego regionu na ten problem. Pomogła w tym szeroko zakrojona promocja akcji w mediach lokalnych oraz film nagrany podczas wypraw z udziałem uczestników i przewodnika. Pamiętajmy, że większość śmieci pozostawionych w lasach rozkłada się przez setki lat. Odpady stanowią też ogromne zagrożenia dla życia dzikich zwierząt.

Ale chodziło nam również o promowanie wspólnych rodzinnych spacerów po szlakach turystycznych Powiatu Nowosądeckiego oraz promocję marki #Sądeckie. Każda wycieczka zakończyła się spotkaniem przy ognisku, przy którym przewodnik opowiadał uczestnikom ciekawostki związane z danym szlakiem, a także przekazywała wiele informacji o faunie i florze występującej w naszym regionie.

To co dobre trzeba kontynuować, dlatego jesienią 2021 roku postanowiliśmy zorganizować kolejne wycieczki, ale tym razem nad brzegami sądeckich rzek, stawów i jeziora Rożnowskiego. Wówczas zapadła również decyzja, że akcję „Dbam o Sądeckie” będziemy realizować co roku, aż nam sił wystarczy. Finansowo wspiera nas przy tym Zarząd Powiatu Nowosądeckiego. 

Więcej informacji o działalności naszej Fundacji znajdziecie na stronie internetowej nowekierunki.org

Organizator:

Współorganizator:

Partnerzy: