Radziejowa

Sprzątanie odbyło się: 06.06.2021

Królowa Beskidu Sądeckiego zdobyta!!! Na finał akcji „Dbam o Sądeckie” posprzątaliśmy szlak prowadzący z Obidzy na Radziejową (1266 m n.p.m.), ale nie tylko!!!!

Część rodzin z dziećmi zdecydowała się wybrać dużo łatwiejszy szlak na Eliaszówkę (1023 m n.p.m.). Wszystkim dopisała piękna pogoda i wspaniałe widoki. Z obu wież widać dziś było cały Beskid Sądecki, Pieniny i Tatry, a z Radziejowej dodatkowo jeszcze Gorce i Beskid Wyspowy. Obie grupy pokonały w sumie ponad 20 kilometrów i zebraliśmy 10 worków śmieci o pojemności 80 litrów. Tym razem zaskoczyła nas mała ilość szklanych butelek. Głównie zebraliśmy puszki po napojach, opakowania po słodyczach, ale znalazły się równie podeszwy od butów, maseczki, podkoszulek i inne elementy odzieży. Oczywiście obydwie grupy spotkały się na wspólnym grillu.

Nasza wędrówka rozpoczęła się miłą niespodzianką. Przywitał nas Burmistrz Piwniczna Zdrój – Dariusz Chorużyk, który wręczył wszystkim uczestnikom akcji drobne upominki. Pan Burmistrz razem z nami sprzątał także szlak na Radziejową – dziękujemy za pomoc.

Prezenty otrzymaliśmy także od Popradzki Park Krajobrazowy, które osobiście wręczył dyrektor Marek Kroczek. Oczywiście każdy z uczestników otrzymał również wodę od partnera naszej akcji Kryniczanka – Naturalna Woda Mineralna, a kawę i herbatę przy ognisku serwował Pan Zdrówko. Dziękujemy!

Naszym przewodnikiem podczas wszystkich wędrówek była Zuzanna Długosz, czyli Baba z Gór. Dziś nie mogła się rozdwoić, dlatego grupę na Eliaszówkę prowadziła znana na Sądecczyźnie artystka ludowa Małgorzata Kubiak – Polańska. Dziękujemy!

Opis szlaku

Radziejowa (1266 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego (gmina Piwniczna-Zdrój). Góra jest porośnięta drzewami, ale dzięki drewnianej wieży widokowej, można sporo zobaczyć – otwiera nam się widok na Tatry, Pieniny, pasmo Jaworzyny Krynickiej, a także Beskid Wyspowy i Żywiecki oraz Gorce. Warto wspomnieć, że to nowa wieża widokowa, która została udostępniona turystom przez Nadleśnictwo Piwniczna-Zdrój w lipcu 2020 r. Jej budowa była konieczna, ponieważ pod koniec 2017 r. okazało się, że stary obiekt zniszczyły pasożyty i grzyby – dalsze jego użytkowanie było niebezpieczne.

Na szczyt Królowej Beskidu Sądeckiego wiedzie kilka szlaków. Najłatwiejszy i najkrótszy prowadzi z Obidzy i Przełęczy Gromadzkiej. Ta trasa jest też najczęściej wybierana przez turystów, dlatego w ramach akcji „Dbam o Sądeckie” postanowiliśmy posprzątać właśnie ten szlak. Wyprawę rozpoczniemy z parkingu na Obidzy. Po pokonaniu kilkuset metrów niebieskiego szlaku trafimy na pierwszy punkt widokowy – polanę, z której przy dobrej pogodzie można podziwiać Tatry. Wędrując dalej dojdziemy do skrzyżowania – czerwonym szlakiem doszlibyśmy do Szczawnicy, natomiast my dalej pójdziemy niebieską trasą, która w tym miejscu zaczyna piąć się w górę. Sporo drzew w tym miejscu zostało ściętych lub połamało się podczas wichur. To sprawia, że odsłonił się widok na słowackie góry i Pieniny. Dalej, po przejściu fragmentu szlaku przez las, dotrzemy na Mały Rogacz (1162 m n.p.m.). Po pokonaniu kolejnych kilkuset metrów zdobędziemy Wielki Rogacz (1182 m n.p.m.), gdzie niebieski szlak łączy się z czerwonym, czyli Głównym Szlakiem Beskidzkim. Prowadzi on turystów z Rytra na Radziejową, Przehybę i dalej do Ustronia w Beskidzie Śląskim. Od tego momentu będziemy podążać właśnie nim. Dalej czeka nas krótkie zejście na Przełęcz Żłobki, a następnie ostre podejście już na samą Radziejową. Po krótkiej przerwie na najwyższym szczycie Beskidu Sądeckiego i podziwianiu pięknych widoków z wieży widokowej, wrócimy tą samą trasą do parkingu na Obidzy. Tam rozpalimy ognisko i spędzimy czas na pieczeniu kiełbasek i słuchaniu opowieści o Królowej Beskidu Sądeckiego.

Skip to content