Jezioro Rożnowskie

Sprzątanie odbyło się: 26.09.2021 r.

26 września zaprosiliśmy sądeczan na drugą wycieczkę w ramach jesiennej edycji akcji „Dbam o Sądeckie 2021”. Wówczas wybraliśmy się nad jezioro Rożnowskie. Ilość zebranych śmieci nas przeraziła!

W Bartkowej podczas kilometrowego spaceru zebraliśmy aż 13 worków śmieci różnej wielkości. Natomiast w Rożnowie spacer był jeszcze krótszy i zebraliśmy 5 worków odpadów o pojemności 80 litrów. Głównie zbieraliśmy śmieci na brzegu jeziora, ale udało się nam również wyłowić nieco odpadów z wody.

Przykre jest to, że osoby które przejeżdżają nad jezioro Rożnowskie, tak naprawdę wypoczywają wśród śmieci. Jak podkreślają wędkarze z Polskiego Związku Wędkarskiego, większość z nich spływa do zbiornika wraz nurtem rzek i potoków. Część z nich zostawiają natomiast na brzegu sami turyści. A znaleźliśmy– butelki, puszki po napojach, farbach, czy detergentach oraz opakowania po jedzeniu, słodyczach, odpady budowlane, a nawet części rowerów. W wodzie dryfowały również opony, czy metalowe beczki, których nie byliśmy w stanie wyciągnąć na brzeg.

Śmieci, które zostały przez nas zebrane zostały przekazane pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej – dziękujemy za pomoc Gminie Gródek nad Dunajcem. Nasza wędrówka zakończyła się poczęstunkiem – wędzonymi pstrągami prosto z Łowiska Stawki.

Przypominamy, że projekt „Dbam o Sądeckie” jest realizowany w ramach konkursu „Kocham Sądeckie” przy wsparciu finansowym udzielonym przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu. Partnerem akcji jest Kryniczanka – Naturalna Woda Mineralna, która zapewnia uczestnikom naszej akcji wodę do picia.

Skip to content