Rezerwat Przyrody Diable Skały

Sprzątanie odbyło się: 16.04.2023

DATA SPRZĄTANIA:
16.04.2023
ILOŚĆ ZEBRANYCH WORKÓW:
13
ILOŚĆ UCZESTNIKÓW:
120

Rozpoczęliśmy akcję „Dbam o Sądeckie 2023” z przytupem. Na sprzątanie ścieżki przyrodniczej w Rezerwacie Diable Skały w Bukowcu w niedzielę, 16 kwietnia stawiło się ponad 120 osób! Byli z nami mieszkańcy całego regionu, Leszek Skowron, wójt Gminy Korzenna wraz z małżonką oraz córką, lokalni samorządowcy, a nad bezpieczeństwem czuwali strażacy z OSP Lipnica Wielka. Na szczęście na nieco ponad dwukilometrowej trasie nie było zbyt dużo śmieci – zebraliśmy 13 worków odpadów. Mogliśmy więc podziwiać piękne krajobrazy i miło spędzić wspólnie czas, bo pogoda dopisała.

Podczas wędrówki poznaliśmy mnóstwo ciekawostek przyrodniczych. To zasługa naszej przewodniczki Zuzanny Długosz, czyli słynnej Baby z gór. Gościem specjalnym wędrówki był Piotr Firlej, z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”, który przybliżył wszystkim uczestnikom informacje na temat Podkowca Małego, czyli nietoperza zamieszkującego nasz region. Opowiedział nam również o projekcie LIFE+ Podkowiec Towers, w ramach którego tworzone są lepsze warunki do ochrony nietoperzy w Polsce. Wycieczkę zakończyło wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek i kosztowaniem smakołyków przygotowanych przez naszych wolontariuszy. Były także prezenty. Wójt Gminy Korzenna wręczył najmłodszym uczestnikom upominki. Pracownicy gminy odebrali śmieci, które trafiły tam, gdzie ich miejsce, czyli na wysypisko.

Przypomnijmy, że akcja „Dbam o Sądeckie 2023” realizowana jest w ramach konkursu „Kocham Sądeckie” przy wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego. Patronat honorowy nad akcją objął Marek Kwiatkowski – Starosta Nowosądecki. Partnerem akcji jest Spółdzielnia Pracy Piwniczanka, która dostarcza wodę na każdą wycieczkę. Workami na śmieci i rękawicami wspiera nas firma PMP Style. Przyłączyliśmy się również do ogólnopolskiej kampanii proekologicznej Oponeo naszego przyjaciela Dominika Dobrowolskiego. Im więcej śmieci uda się zebrać w naszym kraju do 22 kwietnia, tym więcej drzew później zostanie posadzonych przez firmę Oponeo.

Organizator

stowarzyszenie-logo

Stowarzyszenie Wyznaczamy Nowe Kierunki

Współorganizator:

babazgor-logo

Baba z gór

Partnerzy:

krynica-logo

Gmina Krynica-Zdrój

piwniczanka-logo

Piwniczanka

pmp-style-logo

PMP Style

powiat-nowosadecki-logo

Powiat Nowosądecki

Gródek nad Dunajcem

Gródek nad Dunajcem

elescir-fotografia-logo

Elescir Fotografia

Skip to content